Pôžičky, ich poskytovatelia a delenie

Ak ste sa rozhodli čerpať pôžičku, tak by ste si mali spraviť prehľad v základých pojmoch, hoc aj prostredníctvom tohto článkuV tomto článku sa vám v stručnosti pokúsime predstaviť, aké pôžičky na slovenskom trhu vám sú k dispozícii. Začnime ale základnými pojmami, ako sú úver, veriteľ, dlžník, úrok a úverová kalkulačka.

Úver: správny/odbornejší názov pre finančné pôžičky

Veriteľ: osoba alebo spoločnosť, ktorá poskytne úver

Dlžník: osoba, ktorá žiada a po schválení čerpá úver

Úrok: číslo v percentách, ktoré určuje, koľko percent z požičanej sumy zaplatíte navyše

Úverová kalkulačka: kalkulačka, ktorá nasimuluje potenciálny úver. Obsahuje údaje ako výška požičanej sumy a splatná doba. Na základe týchto údajov vám vypočíta výšku úroku, RPMN, výšku mesačnej splátky a celkovú splatenú sumu

Od koho si požičať?

Na slovenskom trhu je viacero nebankových a bankových spoločností, ktorých základným produktom sú pôžičky.

Nebankové spoločnosti: Cetelem, Home credit, Ferratum, Pôžičkomat, Provident, Profi credit, Slovenská požičovňa, Quatro, Tesco pôžička

nebankové spoločnosti poskytujú tieto typy úverov – rýchle, sms a klasické (od 25 – 100 000 eur)

– menej náročne kritéria na získanie, skoro žiadne kritéria pri tzv. rýchlych (pre nezamestnaných, pre dôchodcov, pred výplatou…)

– rýchle vybavenie, v prípade tzv. ihneď do 10 minút na účet

-vyšší úrok; pri niektorých klasických pôžičkách je dokonca výhodnejší než pri bankových pôžičkách

– výhody: bez registra, bez dokladovania príjmu, bez dokladovania účelu

-pri vyšších pôžičkách treba počítať s dokladovaním príjmu

-splatnosť podľa výšky požičanej sumy od 5 dní po 30 rokov

Bankové spoločnosti: Poštová banka, VÚB, mBank, ZUNO

– bankové pôžičky poskytujú hlavne klasické pôžičky, pomaly začínajú s rýchlymi ( od 300 do cca x00 000 eur)

-náročnejšie kritéria: dokladovanie príjmu, stále zamestnanie, potvrdenie zamestnávateľa, kontrola registra…

-dlhšie vybavovanie a doručovanie peňazí (niekedy aj niekoľko týždňov)

-splatnosť 12 mesiacov až niekoľko desiatok rokov

Aj bankové, aj nebankové spoločnosti sú kontrolované Národnou bankou Slovenska. Tie, ktoré licenciu nemajú sú nedôveryhodné (zoznam licencovaných môžete nájsť na stránke NBS).

Pôžičky zahŕňajú všetkých vyššie menovaných poskytovateľov. Ak neviete pre ktorého sa rozhodnúť, bude stačiť, ak vypíšete univerzálnu žiadosť na vrchu stránky a tá bude automaticky zaslaná každému z menovaných poskytovateľov. Ale nemusíte sa báť, že ak vám napr. všetci schvália vašu žiadosť, že musíte zobrať všetky ponuky. Samozrejme sa rozhodnete pre tú najlepšiu a ostatné odmietnete. Každopádne univerzálnou žiadosťou nemáte čo stratiť. Táto téma je hlbšie rozpracovaná aj v tomto článku.

Pôžičku si môžete vybaviť cez internet, telefón, ale aj osobne.Spôsoby požiadania

– osobné stretnutie: v prípade bankovej spoločnosti v pobočke, v prípade nebankovej spoločnosti stretnutie v bydlisku žiadateľa alebo na inom vopred dohodnutom mieste, ak daná spoločnosť nedisponuje vlastnou pobočkou

– cez telefón: nájdete si telefónne číslo na poskytovateľa a informujete ho o žiadosti o pôžičku. V prípade bankovej spoločnosti asi bude potrebné osobné stretnutie. V prípade nebankových rýchlych pôžičiek stretnutie nie je nutné. Všetko vybavíte cez telefón.

– sms: poskytujú ju len nebankové spoločnosti. Na vypísanie žiadosti potrebujete len mobilný telefón a číslo bankového účtu.

– online: v súčasnosti rozšírený spôsob žiadania o pôžičky, ktorý umožňujú bankové aj nebankové spoločnosti. Potrebujete prístup na internet, nájsť si sprostredkovateľov alebo len kliknúť na link vyššie a vypísať online žiadosť. Výhodou je, že tak môžete urobiť aj o polnoci.

Podľa doby splatnosti

  1. Dlhodobé (klasické) : splatnosť aj niekoľko desiatok rokov, požičať si je možné aj niekoľko stotisíc eur. Vybavovanie je zdĺhavejšie, žiada si viac dokladovania.
  2. Krátkodobé (tzv. ihneď, rýchla, sms pôžička): splatnosť všetkých poddruhov sa pohybuje od 5 dní až po 84 mesiacov. Vybaviteľné sú veľmi rýchlo : ihneď už do 10 minút, „rýchla“ a sms pôžička do niekoľkých dní. Tie ktoré spadajú do kategórie ihneď poskytne svojim klientom do 350 eur, rýchla do 6 000 eur a sms do 500 eur. Splatnosť kategórie ihneď je od 5 do 30 dní, rýchla od 15 dní do 84 mesiacov a sms do 30 dní. Krátkodobé pôžičky si nekladú náročné kritéria, poskytujú peniaze pre nezamestnaných, dôchodcov, ženy na MD, ako aj pred výplatou a bez dokladovania príjmu, bez registra a bez účelu.

Splácať možno bankovým prevodom, priamym vkladom na účet alebo aj šekom. Za zmienku stojí, že nie všetky spoločnosti povoľujú všetky metódy splácania.

Podľa toho, ako chcete, aby vám peniaze zo schválenej pôžičky boli odoslané, si môžete zvoliť prevod na bankový účet alebo odoslanie šekom (dlhšia metóda odosielania)

Prolong

Prolong, prolongácia alebo predĺženie doby splatnosti je dostupné tým, ktorí vedia, že nestihnú požičané peniaze splatiť do vopred stanoveného termínu. V takom prípade treba čo najskôr upovedomiť spoločnosť, od ktorej ste si požičali. Zároveň počítajte s navýšením úroku alebo len s poplatkom navyše za predĺženie doby splatnosti. V prípade vyšších súm vám jednotlivé spoločnosti automaticky ponúkajú bezplatný odklad 1 alebo viacerých splátok.

Pôžičky sa členia na rôzne typy, pričom každá je určená na inú, špecifickú úlohuŠpeciálne produkty

Bez dokladovania príjmu: vhodná pre nezamestnaných alebo aj zamestnaných s nízkym príjmom. Pôžička bez dokladovania príjmu nebude brať do úvahy vaše príjmy, keďže ich nemusíte dokladovať.

Bez registra: vhodné pre tých žiadateľov, ktorí sú zapísaní v registri dlžníkov (sú tam tí, ktorí už mali pôžičku, no nesplácali ju do daného termínu). Pri týchto úveroch bez registra nebudú skúmať, či ste boli pravidelnými platiteľmi.

Pre nezamestnaných : dostupná pre nezamestnaných, či už ste na materskej, na dôchodku alebo nezamestnaný z inej príčiny. Pôžička pre nezamestnaných nepožaduje dokladovanie príjmu, ani potvrdenie zamestnávateľa.

Pred výplatou: vhodné pre zamestnaných pred výplatou. Ak máte nižší príjem, pôžička bez dokladovania príjmu je vašou istotou. Ak žiadate o vyššiu čiastku, možno bude potrebné potvrdenie zamestnávateľa prípadne iné dokladovanie príjmu.

Refinancovanie úveru: ak ste v súčasnosti dlžníkmi vo viacerých spoločnostiach, máte možnosť spojiť všetky vaše úvery do jednej. Refinancovanie úveru má za úlohu spojiť vaše pôžičky tak, aby vám poskytlo lepší úrok, výhodnejšie splátky a celkovú dobu splácania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *